Bohater filmu

Zbigniew Paleta - skrzypek wirtuoz. W Polsce znany jako pierwszy skrzypek Ewy Demarczyk, z którą koncertował w latach 60-tych i 70-tych. Związany na początku działalności z Piwnicą pod Baranami, potem z zespołem ANAWA Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. W 1972 roku Jeremi Przybora na fali popularności palety poświęca 29-latkowi jeden z odcinków najpopularniejszego w Polsce telewizyjnego show "Kabaret Starszych Panów" pt. "Skrzypek z kwartetu Czastuszkiewicza". W jego narracji nowo odkryty skrzypek ma niewątpliwy dar. Swoją grą wpływa na nastrój i decyzje ludzi. Ta fabuła trafnie oddaje charakter twórczości Zbigniewa Palety do dziś. 

Do końca lat siedemdziesiątych jego skrzypce słychać w największych spektaklach Wajdy, Jarockiego, Swinarskiego i innych.

Od początku kariery związany z artystką Barbarą Paciorek, z którą ma 2 córki: Dominikę (1972) i Ludwikę (1978). Pobrali się w Krakowie.

W 1980 roku wygrywa przesłuchanie w PAGART i otrzymuje kontrakt roczny skrzypka Filharmonii Miasta Meksyk. Wraz z rodziną decyduje się na czasowy wyjazd. Pod koniec jego kontraktu w Polsce wybucha stan wojenny. Zbigniew, Basia, 3-letnia Ludwika i 9-letnia Dominika pozostają w Meksyku już na zawsze. Rozpoczyna się ich meksykańska historia.

W latach 90. Paleta, uznawany za skrzypka klasycznego, nawiązał współpracę z bardzo znanym w Ameryce Łacińskiej zespołem EL TRI. Zbigniew staje się częścią meksykańskiego nurtu muzyki rockowej, a jego solowe wykonania przechodzą do legendy i są grane przez kolejne dziesięciolecia. W latach 90. Zbigniew współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej, m.in. ze Zbigniewem Preisnerem. Brzmienie skrzypiec Zbigniewa Palety słychać m.in. w filmach "Trzy kolory. Biały" Krzysztofa Kieślowskiego, "Zaczarowany ogród" Agnieszki Holland oraz "Damage" w reżyserii Louisa Malle'a.

W 1997 roku komponuje muzykę do filmu "Libre de culpas" w reżyserii Marcela Sisniegi. w 1998 jego muzyka zostaje uznana za najlepszą muzykę filmową (Mejor Música de Fondo Especialmente Escrita para Cine), za co Academia Mexicana de Artes y Ciencias Cinematográficas (AMACC) przyznaje mu Srebrnego Ariela, odpowiednik amerykańskiego Oscara. 

Podziel się tym adresem